Βέλγιο

Λύγισε τη Γάνδη και μείωσε την απόσταση από την κορυφή η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ επικράτησε 1-0 της Γάνδης και μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο Σεν Ζιλουάζ στους δέκα βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για Άντερλεχτ και το… κυνήγι της Σεν Ζιλουάζ συνεχίζεται! Η ομάδα του Μπράιαν Ρίμερ επικράτησε 1-0 της Γάνδης, πήρε το πρώτο τρίποντο μετά από τρεις κολλητές ισοπαλίες και βρίσκεται πλέον στο -10 από την κορυφή.

Το γκολ του Ντρέγιερ με πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έκρινε την αναμέτρηση, με το VAR να σώζει τους γηπεδούχους, αφού στο 86’ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του τέρμα του Ντε Σαρτ.

Η Σερκλ Μπριζ πήρε μεγάλη νίκη, διαλύοντας με 4-1 τη Σεντ Τρούιντεν και μπήκε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Σημαντική νίκη για την Αντβέρπ, η οποία επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Μπριζ και την έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μαλίν βύθισε την Έουπεν (0-1).