Βέλγιο

Άντερλεχτ με ανατροπή κόντρα στην Γκενκ, γλίτωσε νέα απώλεια

Η Γκενκ ήταν ανώτερη, έχασε πέναλτι, προηγήθηκε, όμως εντέλει είδε την Άντερλεχτ να το γυρνά (2-1) και να επιστρέφει στις νίκες.

Γλίτωσε νέα απώλεια και επέστρεψε στις νίκες η Άντερλεχτ.

Οι «μωβ» επικράτησαν 2-1 υπεδεχόμενοι την Γκενκ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του βέλγικου πρωταθλήματος. Έτσι, πήραν το πρώτο τους «τρίποντο» μετά από δύο σερί ισοπαλίες και παρέμενειναν, όντας 2οι, στο -8 από την πρωτοπόρο Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ.

Ένα αποτέλεσμα που... κολακεύει τους γηπεδούχους. Και αυτό διότι οι αντίπαλοί τους ήταν ανώτεροι σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Γκενκ -η οποία έχασε πέναλτι στο 23' με τον Χέινεν- άνοιξε το σκορ στο 70' με τον Φαντέρα.

Παρόλα αυτά, η Άντερλεχτ δεν τα παράτασησε και έφτασε στην ολική ανατροπή χάρη στην άμεση απάντηση του Λεόνι στο 74' και το «χρυσό» γκολ του Ντράιερ στις καθυστερήσεις (90'+1').