Βέλγιο

Πήρε το ντέρμπι με την Άντερλεχτ η Μπριζ, με «τριάρες» συνέχισαν Σταντάρ Λιέγης και Γάνδη

Η τρομερή Κλαμπ Μπριζ πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Άντερλεχτ νωρίτερα Σταντάρ Λιέγης και Γάνδη ισοπέδωσαν με το ίδιο σκορ 3-0 τις Άντβερπ και Μαλίν αντίστοιχα.

Νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής αναδείχθηκε η ασταμάτητη Κλαμπ Μπριζ καθώς επικράτησε με 1-0 της Άντερλεχτ εκτός έδρας. Νωρίτερα η Σταντάρ Λιέγης «διέλυσε» την Άντβερπ με 3-0 ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Γάνδη της Μαλίν εντός έδρας. Πάτησε τετράδα με επιβλητική «εξάρα» η Σεν Ζιλουάζ.

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι στις Βρυξέλλες, η Άντερλεχτ υποδέχθηκε την Κλαμπ Μπριζ που ερχόταν με...φόρα από το Champions League και την εκτός έδρας ισοπαλία στην έδρα της Ατλέτικο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, η Άντερλεχτ πίεσε, όμως η Μπριζ ήταν αυτή που...χαμογέλασε με τον Νίλσεν στο 69' να παραβιάζει την ανυπεράσπιστη εστία του Φαν Κρόμπεργκε και να γράφει το 0-1. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σιλά όμως το σκορ δεν άλλαξε και η Μπριζ πήρε μια μεγάλη νίκη που την έφερε στην 3η θέση.

Στην Λιέγη, η Σταντάρ μετέτρεψε το ντέρμπι με την Άντβερπ σε πάρτι. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς στα εννιά πρώτα λεπτά με τον Μπαλικβισά να ανοίγει το σκορ στο 2', τον Ντραγκίς να κάνει το 2-0 στο 4' και τον Τσανάκ να κάνει το 3-0 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος και «γκρέμισε» την Άντβερπ από την κορυφή.

Tην ίδια στιγμή στην Γάνδη, η τοπική ομάδα έκανε...περίπατο κόντρα στην Μαλίν εντός έδρας επικρατώντας με εύκολα με 3-0. Τα «βουβάλια» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 36' με «δράστη» τον Σαμουάς με το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» με δύο ακόμη γκολ, πρώτα στο 64' με τον Φορτουνά και μετά με τον Οτζίτζα-Όφοε που έγραψε το τελικό σκορ στο 72' απέναντι στην Μαλίν, που είχε μείνει με 10 ποδοσφαιριστές από το 49' έπειτα από αποβολή του Βερστρέτ.

Στην Οστάνδη, η Σεντ Σιλουάζ πήρε μια «επιβλητική» νίκη με 6-1 και... πάτησε στην τετράδα του βελγικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Βανζίρ στο 12'. Ο ίδιος παίκτης στο 31' έκανε το 0-2 και έκανε ευκολότερο το έργο για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, η Σεντ Σιλουάζ συνέχισε να απειλεί και έφτασε στο τρίτο γκολ με το Σάικς στο 64' ο οποίος διαμόρφωσε 0-3 με τον Αντινγκρά να κάνει στο 79ο λεπτό το 4-0. Η Οστάνδη πέτυχε το γκολ της τιμής στο 89' διαμορφώνοντας το 1-4 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν 5 τα τέρματα τους στις καθυστερήσεις με τον Μπονιφάς 1-5. Το...κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πουέρτας στο 90+3 γράφοντας το επιβλητικό 1-6 για την Σεν Ζιλουάζ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 14/10

Βέστερλο-Σεράινγκ 2-2
28' Ποατί, 33' Νενέ/12' Μπερνιέ, 48' Μάριους)