Βέλγιο

Σαρλερουά από... ατσάλι, «δραπέτευσε» από την έδρα της τραγικής Άντερλεχτ

Με γκολ του Μοριόκα στο 65ο λεπτό η Σαρλερουά επικράτησε με 1-0 στην έδρα της προβληματικής Άντερλεχτ που κοιτάει την κορυφή με... το κιάλι.

Την νίκη με 1-0 στην έδρα της Άντερλεχτ πανηγύρισε η Σαρλερουά του Στέλιου Ανδρέου, χάρη σε γκολ του Ιάπωνα, Ριότα Μοριόκα στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα αποτέλεσμα που... βύθισε τους γηπεδούχους στη 10η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Σε ένα κακό παιχνίδι στο «Λόττο Παρκ» η Άντερλεχτ προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για νίκη όμως τόσο η αστοχία όσο και ο τερματοφύλακας της Σαρλερουά, Πιερ Πατρόν, στέρησαν τη χαρά από τους γηπεδούχους. Η μεγαλύτερη στιγμή των «μωβ» ήταν εκείνη του 25ου λεπτού όταν ο Ασιμερού προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γάλλου τερματοφύλακα ο οποίος έδιωξε ενστικτωδώς.

Στο δεύτερο μέρος η Άντερλεχτ κατέβασε ταχύτητα και το πλήρωσε καθώς στο 65ο λεπτό ο Ενκουμπά γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι που βρισκόταν ο Μοριόκα, το πλασέ του οποίου κατέληξε στο βάθος της εστίας του Βαν Κρόμπριζ για το 1-0. Ο Ιάπωνας δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε καθώς μέχρι πέρσι άνηκε στην Άντερλεχτ.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και η Σαρλερουά πανηγύρισε την πέμπτη της φετινή νίκη σε 10 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα. Στην αντίπερα όχθη η Άντερλεχτ συνεχίζει να προβληματίζει καθώς πλέον βρίσκεται στο... -14 από την κορυφή μια εβδομάδα πριν την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μαλίν.