Γαλλία

Αντίπαλοι ΑΕΚ: Δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα η Μαρσέιγ - Νέα γκέλα με το Στρασβούργο

Η Μαρσέιγ «πέταξε» βαθμούς στην έδρα του Στρασβούργου (1-1), παραμένοντας έτσι για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική στη Γαλλία μακριά από το τρίποντο!

Δεν λέει να... σηκώσει κεφάλι με τίποτα στο γαλλικό πρωτάθλημα η Μαρσέιγ!

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League πέταξε βαθμούς και στην έδρα του Στρασβούργου, μένοντας στο 1-1 για τη 13η αγωνιστική της Ligue 1.

Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το 6ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τέρμα του Εμενγκά. Η απάντηση των Μασσαλών ήρθε στο 27', όταν ο Κλος με ωραίο τελείωμα έξω από τη μεγάλη περιοχή έφερε το ματς στα ίσα. Παρά τις όποιες ευκαιρίες έφτιαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με το Στρασβούργο μάλιστα να φτάνει κοντά στη νίκη αν το σουτ του Μπακβά δεν έβρισκε στο δοκάρι.

Κάπως έτσι, η Μαρσέιγ έμεινε για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική μακριά από τις καλές εμφανίσεις και το τρίποντο, παραμένοντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 14 βαθμούς και στο -6 από την πρώτη τετράδα. Την ερχόμενη Πέμπτη (30/11), υποδέχεται τον Άγιαξ στο «Βελοντρόμ» για το Europa League.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Λανς πέρασε από την έδρα της προτελευταίας Κλερμόν με σκορ 3-0. Ο Γουαί άνοιξε το σκορ στο 11', ενώ λίγο αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (45+2'). Το ίδιο φυσικά έκανε και ο Σειντού των γηπεδούχων, με τις δύο ομάδες να μένουν με δέκα στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί, η Λανς δεν είχε πρόβλημα να καθαρίσει την υπόθεση νίκης, φτάνοντας σε δύο ακόμα τέρματα με τους Τόμασον (50') και Σαΐντ (82').