Βέλγιο

Ανατροπή στην… ανατροπή και γκέλα για Άντερλεχτ

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι, στο οποίο μπήκαν έξι γκολ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, η Σεντ Τρούιντεν «σόκαρε» την Άντερλεχτ, νικώντας τη με 4-2.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη γκέλα της Γκενκ και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή του πρωταθλήματος η Άντερλεχτ, αφού ηττήθηκε με 4-2 στην έδρα της Σεντ Τρούιντεν και έτσι το -5 από την πρώτη θέση δεν άλλαξε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δυνατό συρτό σουτ του Μπέζους στο 8’, στην πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού. Στη συνέχεια η Άντερλεχτ, αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 38’, όταν ο Αμαζού έκανε ιδανική σέντρα από τα αριστερά και ο Σαντινί με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (52’), με τον Σαντινί να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Αμαζού, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη βραδιά. Όμως η Σεντ Τρούιντεν δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Στο 62’ ο Καμαντά εκμεταλλεύτηκε μια ασταθή απόκρουση του Ντιντιγιόν και από πολύ κοντά έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια, ενώ ο ίδιος παίκτης, τέσσερα μόλις λεπτά αργότερα (66’), νίκησε τον τερματοφύλακα από πολύ πλάγια θέση, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στην ανατροπή! Το τελικό 4-2, διαμόρφωσε στο 90’+3’, μετά από αντεπίθεση και λάθος έξοδο του Ντιντιγιόν, ο Μπολί.

Γάνδη και Αντβέρπ «κόλλησαν» στο 0-0, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Οτζίτζα Οφόε, να χάνει πέναλτι για τη Γάνδη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και την Αντβέρπ να μην είναι απειλητική κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά από την πρώτη Γκενκ στους 3 βαθμούς.

Η Σαρλερουά νίκησε με 4-2 στην έδρα της ουραγού Λόκερεν και ανέβηκε στους 23 βαθμούς και την όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Λόκερεν ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη στο 16’, με πολύ ωραίο πλασέ του Χούπερτς, αλλά η Σαρλερουά κατάφερε να απαντήσει άμεσα, με υπέροχο σουτ του Γκολιζαντέ από το όριο της μεγάλης περιοχής. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκειά του, αλλά η Σαρλερουά ήταν εκείνη που έφτασε στην ανατροπή στο 57’, με τον Μπεναβέντε να σκοράρει από κοντά, μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας, «γράφοντας» το 1-2. Στο 81’ ο Όσιμεν έβαλε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα της Λόκερεν, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-3 στο 88’ με κεφαλιά του Ντιαμπί και τον Περμπέ να διαμορφώνει το τελικό 2-4 με ωραίο τελείωμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η επόμενη (16η) αγωνιστική

Παρασκευή 23/11
Κλαμπ Μπριζ-Ζούλτε Βάρεγκεμ 1-3
(77’ Ντε Φάου αυτ. – 11’ Χαρμπαουί, 44’, 50’ Μπονγκοντά)

Σάββατο 24/11
Σταντάρ Λιέγης-Έουπεν 3-0
(19’ Κοσάνοβιτς, 39’ πεν., 79’ Εμποκού)

Οστάνδη-Κορτράικ 1-2
(18’ Ζίβκοβιτς πεν., 26’ Αβενάτι, 56’ Εμπογιό)

Μπέβερεν-Μουσκρόν 1-2
(86’ Βέλλιος – 39’ Πιερό, 73’ Μπένσον)

Γκενκ-Σερκλ Μπριζ 1-2
(90’+6’ Τροσάρ – 26’ Αιντού αυτ., 35’ Γκακπέ)

Κυριακή 25/11
Γάνδη-Αντβέρπ 0-0

Σεντ Τρούιντεν-Άντερλεχτ 4-2
(8’ Μπέζους, 62’, 66’ Καμαντά, 90’+3’ Μπολί – 38’, 52’ πεν. Σαντινί)

Λόκερεν-Σαρλερουά 2-4
(16’ Χούπερτς, 88' Ντιαμπί – 19’ Γκολιζαντέ, 57’ Μπεναβέντε, 81' Όσιμεν, 90'+1' Περμπέ)