Πορτογαλία

Άνετα η Μπράγκα, ανατροπή στο δεύτερο για Σπόρτινγκ

Με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μπράγκα νίκησε 2-0 στην έδρα της Εστορίλ για τη δέκατη αγωνιστική της Primeira Liga και μείωσε ξανά στο -6 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα.

Με δύο τέρματα στο πρώτο 45λεπτο, η Μπράγκα νίκησε 2-0 στην έδρα της Εστορίλ για τη δέκατη αγωνιστική της Primeira Liga και μείωσε ξανά στο -6 στην τρίτη θέση από την πρωτοπόρο Μπενφίκα στην προσπάθεια για την κατάκτηση του τίτλου, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο -2 από την προνομιούχο πεντάδα.

Για τους φιναλίστ του Europa League του 2011, σκόραραν οι Αλί Μοχάμεντ και Βίτορ Ολιβέιρα.

Έστω και με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 3-1 την Κάσα Πία στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» και μείωσε στο -9 από την «αιώνια» συμπολίτισσα, διεκδικώντας απλά την είσοδο στην τριάδα αυτή τη στιγμή και αφήνοντας τους νεοφώτιστους οριακά στις προνομιούχες θέσεις.

Τα γκολ για τα «λιοντάρια» σημείωσαν οι Παουλίνιο, Νούνο Σάντος και Πέδρο Γκονσάλβες με πέναλτι. Στον πάγκο έμεινε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, βασικός για τους φιλοξενούμενους ο Φερνάντο Βαρέλα.

Ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις η Φαμαλικάο με το 2-1 στην έδρα της επί της Πάσος Φερέιρα και την άφησε προτελευταία.