Κύπρος

Κορυφή έστω και με ισοπαλία ο Απόλλων Λεμεσού, «διπλό» με Ουάρντα η Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το 1-1 τον Απόλλωνα Λεμεσού, που όπως και να 'χει ανέβηκε μόνος πρώτος.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει στην Κύπρο ο Απόλλων Λεμεσού, που έμεινε στο 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας και άφησε στο -1 την ΑΕΚ Λάρνακας – που όμως έχει ένα ματς λιγότερο.

Ένα εξαιρετικό σουτ του Νταμπό στο 42ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Λεμεσού, όμως ο Καρώ ισοφάρισε από κοντά στο 74’, με τον Απόλλωνα να τελειώνει το ματς με δέκα ελέω αποβολής του Φιλιώτη στο 86’.

Νωρίτερα, η Ανόρθωση επιβλήθηκε 2-0 του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμρ Ουάρντα.

Ο Αιγύπτιος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ στο 58’ και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 13 λεπτά αργότερα -φτάνοντας παράλληλα το επτά γκολ στο πρωτάθλημα.