Κύπρος

Πέρασε στην οκτάδα με τεσσάρα-ανατροπή ο ΑΠΟΕΛ

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Άρη Λεμεσού, ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε 4-2 και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Κύπρου.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο αγχώθηκε ενάντια στον Άρη Λεμεσού ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε 4-2 εντός έδρας και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Στεπίνσκι, όμως ο Κβιλιτάια έφερε το ματς στα ίσα στο 27’.

Αυτή ήταν μονάχα η αρχή, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να ανατρέπει ολοκληρωτικά τα δεδομένα δέκα λεπτά αργότερα, προτού ο Γεωργιανός περάσει σε ρόλο... πασαδόρου, σερβίροντας το 3-1 στον Ντάλσιο στο 39’.

Το ματς πήρε έτσι τον δρόμο του, με τον Εφραίμ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 82’ και τον Μποάκι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα μειώνοντας στις καθυστερήσεις.

Στα προημιτελικά έχουν ήδη περάσει και οι Ολυμπιακός Λευκωσίας, Ομόνοια, ΑΕ Λεμεσού, Νέα Σαλαμίνα, Δόξα Κατωκοπιάς και Πάφος, ενώ την Πέμπτη (19/01) ολοκληρώνεται η φάση των «16» με το ματς Ανόρθωση-Ε.Ν. Παραλιμνίου.