Κύπρος

Απόλυτος κυρίαρχος του «αιώνιου» κυπριακού ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ!

Ένα ακόμα αιώνιο ντέρμπι πήρε ο ΑΠΟΕΛ. Για 9ο σερί ματς κόντρα στην Ομόνοια, η ομάδα της Λευκωσίας πανηγύρισε (2-1) –έστω και με τη βοήθεια της διαιτησίας, που κακώς δεν μέτρησε γκολ του Νταρμπισάιρ.

Δεν χάνει… ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ!

Για ένατο σερί ματς κόντρα στην Ομόνοια, στο μεγάλο ντέρμπι του κυπριακού ποδοσφαίρου, το σύνολο του Γιώργου Δώνη έμεινε αλώβητο, επικρατώντας 2-1 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του ματς, για κάθε ομάδα, ήταν οι Λορέντζο Εμπεσίλιο και Ματ Νταρμπισάιρ, ενώ αρνητικός πρωταγωνιστής έγινε το διαιτητικό τρίο.

Ο Εμπεσίλιο μπήκε ορεξάτος στο ματς και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ. Στο 4’ άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα, βάζοντας από νωρίς σε ρόλο οδηγού την ομάδα του.

Στο 39’ ήρθε η σειρά του Νταρμπισάιρ να απαντήσει, μειώνοντας με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ λανθασμένα ως οφσάιντ.