Κύπρος

Αφεντικό της Λεμεσού ο Άρης με «τριάρα» στον Απόλλωνα

Σε αφεντικό της Λεμεσού μετατράπηκε ο Άρης καθώς πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα (3-1) ανεβαίνοντας έτσι στην 4η θέση της βαθμολογίας έπειτα από 20 αγωνιστικές.

«Έκλεισε» το σπίτι του Απόλλωνα ο Άρης Λεμεσού. Η ομάδα του Άντρεϊ Σπιλέφσκι πήρε το ντέρμπι τον συμπολίτη με σκορ 3-1 και προσπέρασε την Ομόνοια ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας έπειτα από 20 αγωνιστικές.

Στην έκτη θέση πλέον οι «κυανόλευκοι» που γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο τυπικά γηπεδούχος Άρης, είχε καθ' όλη τη διάρκεια του ματς τον έλεγχο και στο 19' κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκομίς ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από χρήση VAR ως οφσάιντ. Η ανωτερότητα των «πρασίνων» απέφερε καρπούς στο ημίωρο όταν μετά από λάθος του Πεμπέρν ο Κοκόριν σκόραρε σε κενή εστία για το 1-0.

Μάλιστα, ο Άρης Λεμεσού κατάφερε να βάλει γερά θεμέλια στην νίκη του αφού ο Στεπίνσκι, στο 45ο λεπτό με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε στο 71' να ξαναμπεί στο ματς χάρη σε γκολ του Μπρόρσον. Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων ο Κοκόριν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας (72' Μποακί), Μπένγκτσον (85' Ντελμίρο), Στεπίνσκι (57' Μπαμπίκα), Γκομίς, Γιαγκό, Στρούσκι (57' Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Κακόριν, Ζόκε.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς (65' Αρτυματάς), Πεϊμπέρνς (83' Γιόστεν), Πίττας (76' Ντιγκινί), Σπόλιαριτς, Βα (65' Ζράντι), Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ, Ουάρντα (83' Ίλιεφ), Χέντι.