Ισπανία

Καθάρισε την Αλαβές και βλέπει κορυφή η Ατλέτικο!

Εν δυνάμει… πρωτοπόρος της La Liga παρέμεινε η Ατλέτικο! Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 2-1 της Αλαβές και προσπερνώντας την Μπαρτσελόνα, βρέθηκαν στο -3 από την κορυφή με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Σε τροχιά κορυφής στη La Liga παρέμεινε η Ατλέτικο!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προσπέρασε (2-1) το εμπόδιο της Αλαβές και επανήλθε σε θέση βολής από το ρετιρέ.

Το γκολ του Ρικέλμε (με ωραία ατομική ενέργεια στο 26’) άνοιξε τον δρόμο της επικράτησης των «ροχιμπλάνκος».

Όταν, δε, ο Μοράτα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και τελείωσε ακόμα πιο ιδανικά τη φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η σεμνή τελετή είχε τελειώσει.

Διότι το μόνο που κατάφερε η Αλαβές ως το τέλος ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Γκεβάρα.

Πανηγυρίζοντας λοιπόν η Ατλέτικο την έκτη συνεχόμενη νίκη της, προσπέρασε την Μπαρτσελόνα, έχοντας το δικαίωμα (αν πάρει το ματς που χρωστά με τη Σεβίλλη) να ισοβαθμήσει με τις πρωτοπόρους Ρεάλ και Τζιρόνα.