Ισπανία

Έμεινε όρθια με γκολ στο 97’ η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε απέναντι στη Βαλένθια!

Η Βαλένθια βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη κόντρα στην Μπιλμπάο, αλλά η ομάδα του Βαλβέρδε έσωσε την παρτίδα με γκολ στο 90’+7’.

Ισοπαλία στο Σαν Μαμές, με κερδισμένη την Μπιλμπάο και… χαμένη τη Βαλένθια.

Οι «νυχτερίδες» βρέθηκαν μία ανάσα από σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή απέναντι στους Βάσκους, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 90’+7’ με γκολ του Μπερενγκέρ. Με αποτέλεσμα η ομάδα του Βαλβέρδε να φτάσει τους 18 βαθμούς και να διατηρηθεί στην 6η θέση, ενώ διατήρησαν στο -3 τους φιλοξενούμενους.

Το σκορ άνοιξε ο Ντε Μάρκος στο 32’ με σουτ που τρύπησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έπειτα από ωραία ενέργεια του Ινιάκι Γουίλιαμς. Με πρωταγωνιστές του Ντούρο και Πέρεθ, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς. Ο πρώτος έβγαλαν την ομάδα του στην αντεπίθεση στο 62’ και μοίρασε για τον Πέρεθ που πλάσαρε για το 1-1. Επτά λεπτά μετά, ο σκόραρε έγινε δημιουργός, κάνοντας το γύρισμα από τα δεξιά για τον Ντούρο που με τακουνάκι από κοντά έκανε το 2-1. Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Μπερενγκέρ, που πάγωσε τη Βαλένθια, ισοφαρίζοντας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με την Μπιλμπάο να παραμένει χωρίς ήττα μετά το 2-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα.