Βέλγιο

Έριξε τριάρα στη Βέστερλο και ξέφυγε στο +5 η Αντβέρπ

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της στο πρωτάθλημα του Βελγίου η Αντβέρπ, που επικράτησε με 3-0 της Βέστερλο για την 7η αγωνιστική.

Η Αντβέρπ παραμένει μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας του Βέλγικου πρωταθλήματος, στο +5 από τη 2η Γκενκ μετά από τη νίκη με 3-0 απέναντι στη Βέστερλο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 33’ λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τα τέρματα για την Αντβέρπ διπλασίασε στο 50ο λεπτό ο Κότζι Μιγιόσι, ενώ το τελικό 3-0 το πέτυχε ο Βαλένθια στο 82’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Άντερλεχτ με την Λέουβεν άνοιξαν το πρόγραμμα της ημέρας με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με 2-2.

Η Σαρλερουά υποδέχτηκε την Γάνδη, καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη με 2-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες από το 39ο λεπτό.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Ζούλτε Βάρεγκεμ.