Βέλγιο

«Γκέλα» για τη Γάνδη στην έδρα της Λέουβεν - Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Άντερλεχτ

Η Λέουβεν υποχρέωσε την πρωτοπόρο Γάνδη σε απώλεια (1-1), ενώ η Άντερλεχτ έσωσε έναν βαθμό κόντρα στην Κόρτραϊκ στις καθυστερήσεις (2-2).

Ματσάρες στην 7η αγωνιστική του Βελγίου!

Η Γάνδη σημείωσε τη δεύτερή της απώλεια στο πρωτάθλημα, αφού έμεινε στην ισοπαλία με τη Λέουβεν. Παρόλα αυτά, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την Άντερλεχτ στους 14 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπρούνες στο 6', η Γάνδη ισοφάρισε με τον Καντούς στο 38΄, όμως δεν βρήκε ποτέ το γκολ της νίκης.

Ματσάρα έγινε και μεταξύ Κόρτραϊκ και Άντερλεχτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα στις καθυστερήσεις.

Η Κόρτραϊκ μπήκε μπροστά με τον Ντε Νέβε στο 19', με τον Ντόλμπεργκ να ισοφαρίζει στο αμέσως επόμενο λεπτό. Η Άντερλεχτ έμεινε με 10 παίκτες για χέρι του Ντέμπαστ, και από το πέναλτι οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με τον Αβενάτι. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι, έσωσαν τον βαθμό στο 90+7', με τον Άντερς Ντρέγερ, πιάνοντας τη Γάνδη στην πρώτη θέση.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Σταντάρ Λιέγης έκανε την πρώτη της νίκη στην έδρα της Έουπεν με 3-1, ενώ η Σεντ Τρούιντεν νίκησε με σκορ 2-0 τη Μαλίν