Ιταλία

Σούπερ Βερόνα, διέλυσε τη Λάτσιο με… καρέ του Σιμεόνε!

Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε έκανε καρέ και η Βερόνα του Ιγκόρ Τούντορ έκανε… πλάκα στη Λάτσιο, επικρατώντας 4-1. Εύκολα την Κάλιαρι η Φιορεντίνα (3-0).

One man show! Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε ήταν όλα τα… λεφτά για τη Βερόνα, πέτυχε καρέ και οδήγησε την ομάδα του στο εμφατικό 4-1 επί της Λάτσιο για να επιστρέψει στα τρίποντα.

O 26χρονος Αργεντινός φορ ξεκίνησε το… σόου του στο 30ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για την Βερόνα, ενώ έξι λεπτά αργότερα χτύπησε ξανά για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του που πήγε με το 2-0 στο ημίχρονο. Ο Ιμόμπιλε με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος μείωσε για τη Λάτσιο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά ο Σιμεόνε φρόντισε να τους κόψει τη… χαρά! Αρχικά, στο 62’ επανέφερε τη διαφορά των δύο τερμάτων υπέρ των γηπεδούχων και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα επικράτησε εύκολα με 3-0 της Κάλιαρι και έφτασε τους 14 βαθμούς, βλέποντας εξάδα. Ο Μπιράγκι στο 21’ με πέναλτι άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Νίκο Γκονζάλες στο 42’ να γράψει το 2-0 για τους «βιόλα». Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε με τρομερή εκτέλεση φάουλ ο Βλάχοβιτς στο 49ο λεπτό, με το παιχνίδι να… σβήνει στη συνέχεια και το 3-0 να παραμένει ως το φινάλε.