Ιταλία

Ανατροπή… τίτλου με σούπερ Τονάλι-Λεάο για Μίλαν!

Ασταμάτητη προς τον τίτλο η Μίλαν. Με τους Τονάλι και Λεάο πρωταγωνιστές, οι «ροσονέρι» επικράτησαν 3-1 της Βερόνα με ανατροπή στο… γρουσούζικο «Μπεντεγκόντι» και πλησίασαν στον θρόνο.

Ένα ακόμη βήμα για το πρωτάθλημα έκανε η Μίλαν. Το προβάδισμα της Βερόνα δεν πτόησε τους «ροσονέρι», οι οποίοι επικράτησαν 3-1 στο «Μπεντεγκόντι», το οποίο είχε περίπου 16.000 οπαδούς των φιλοξενούμενων και βρέθηκαν ακόμα πιο κοντά στον μεγάλο τους στόχο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές Τονάλι και Λεάο για την ομάδα του Πιόλι, με τον πρώτο σημειώνει δύο γκολ, τα οποία του έδωσε στο… πιάτο ο Πορτογάλος επιθετικός, με αποτέλεσμα η Μίλαν να διατηρηθεί στο +2 από τη συμπολίτισσα Ίντερ, η οποία είδε την πρωτοπόρο να πετυχαίνει δεύτερη νίκη στα τρία τελευταία ματς με ανατροπή.

Στο 38ο λεπτό ο Φαραόνι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για λογαριασμό της ομάδας του Τούντορ, αλλά η απάντηση δεν άργησε να δοθεί από τη Μίλαν. Ο Λεάο, ο οποίος είχε χαρίσει τη νίκη κόντρα στη Φιορεντίνα με γκολ στο 82’ ανέλαβε δράση και απόψε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε εξαιρετική κίνηση από τα αριστερά και… σέρβιρε στον Τονάλι (45’+3’), ο οποίος σκόραρε από κοντά. Πάρε-βάλε ήταν και το 1-2, το οποίο σημείωσε πάλι ο 22χρονος μέσος ανήμερα των γενεθλίων του. Ο Φλορένσι, με τη Μίλαν να έχει τον απόλυτο έλεγχο μπήκε ως αλλαγή στο 84’ και δύο λεπτά μετά με ωραία εκτέλεση «κλείδωσε» το «διπλό».

Το «Μπεντεγκόντι» δεν ήταν πάντα… γουρλίδικο, αφού το 1973 και το 1990 είχε χάσει τον τίτλο, πληρώνοντας ακριβά ήττες στο συγκεκριμένο γήπεδο προς το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η Μίλαν υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική την Αταλάντα, ενώ οι φιλοξενούνται στην αυλαία από τη Σασουόλο, έχοντας τη δυνατότητα να κάνουν και μια ισοπαλία. Από την άλλη, η Ίντερ, παίζει εκτός κόντρα στην Κάλιαρι και εντός με τη Σαμπντόρια.