Oλλανδία

Διέσυρε την Αϊντχόφεν η Ουτρέχτη

Η Ουτρέχτη διέλυσε 3-0 την Αϊντχόφεν των εννιά παικτών στο τελευταίο 20λεπτο εντός έδρας για τη δέκατη αγωνιστική της Erediviise και την άφησε στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας και τον Αγιαξ.

Η Ουτρέχτη σάρωσε 3-0 την Αϊντχόφεν, που έμεινε με εννιά παίκτες, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Eredivisie και την άφησε στο -3 από την κορυφή και τον Αγιαξ, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη, μέχρι στιγμής, έκπληξη στο φετινό ολλανδικό πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και σταθερά στις ευρωπαϊκές θέσεις.

To ματς ήταν 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 49’ ο Φαν Ντε Στρικ έκανε το 1-0. Οι αποβολές του Φέρκεφερ στο 68’ και του Χέντριξ στο 75’ έφεραν τα γκολ των Μάχερ στο 82’ και Κλάμπερ στο 92’.

Σάρωσε 4-0 τη Φένλο η Φίτεσε εκτός έδρας, ανέβηκε στην τρίτη θέση και άφησε τους γηπεδούχους στο +3 από τις θέσεις των πλέι άουτ.

Πέρασε από το Εσεντε η Βιλεμ με 1-0 κόντρα στην Τβέντε με το γκολ του Βρουσάι, ανέβηκε στην προνομιούχο έβδομη θέση και άφησε στο -4 απο 'κει την αντίπαλό της.