Oλλανδία

Έκανε restart ο Άγιαξ, χαλαρά η Αϊντχόφεν (video)

Στην πρώτη της φετινή ήττα οδήγησε τη Φένλο ο Άγιαξ, ο οποίος επικράτησε 2-0 και επέστρεψε στις νίκες μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό. Διατήρησε το εγχώριο απόλυτο η Αϊντχόφεν, με το 2-0 επί της Ρόντα.

Χαλαρές νίκες πανηγύρισαν στην τρίτη αγωνιστική της Eredivisie Άγιαξ και Αϊντχόφεν.

Ο «Αίαντας» ξέσπασε με 2-0 στην έδρα της Φένλο, μετά τον αποκλεισμό από το Europa League από την Ρόζενμποργκ. Μετά από ένα άνευρο πρώτο ημίχρονο ο φαν ντε Μπικ άνοιξε το σκορ στο 55’ με κοντινό πλασέ, ενώ πανέμορφο σουτ του Κάμπος διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 70’.

Άνετη νίκη επί της Ρόντα πήρε η Αϊντχόφεν με 2-0 και διατήρησε το νικηφόρο σερί της για τρίτο ματς στην Eredivisie.

Ο Λοκάντια άνοιξε το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό του ματς με δυνατό σουτ από δεξιά, ενώ ο Λοθάνο στο 24’,διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κοντινό πλασέ μετά από ασθενή απόκρουση του Γιούργιους.

Την πρώτη της φετινό τρίποντο πανηγύρισε η Γκρόνιγκεν με 2-1 επί της Ουτρέχτης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά από οκτώ μόλις λεπτά παιχνιδιού με τον Βάρμερνταμ, ενώ ο Ντροστ στο 40’ της έδωσε το ευρύ προβάδισμα.

Το δοκάρι του Μπακούνα θα μπορούσε να κάνει εύκολη τη νίκη της Γκρόνινγκεν από νωρίς, όμως, τελικά, έγινε… αγχωτική, αφού ο Μπάεμπεκ μείωσε σε 2-1 στο 64’. Παρά της ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τους τρεις πρώτους βαθμούς να προστίθενται στη Γκρόνιγκεν.