Ιταλία

«Πεντάστερη» Σασουόλο καταβρόχθισε την Έμπολι

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρηση η Σασουόλο, η οποία έφτασε σε επιβλητικό διπλό (1-5).

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Σασουόλο, η οποία πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Έμπολι (1-5) και επανήλθε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές.

Οι «νεροβέρντι» ευτύχησαν να προηγηθούν με πέναλτι του Μπεράρντι στο 13’, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα (16’) με τον Χέντερσον.

Στο 24’, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους με τον Ρασπαντόρι να νικάει τον Βικάριο με σουτ από το ύψος της περιοχής.

Από ‘κει και πέρα, η Έμπολι επιχείρησε να ανταποδώσει, ωστόσο δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική ενέργεια, ενώ στο 61’ έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Βίτι δέχθηκε 2 κίτρινες κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού.

Η Σασουόλο εκμεταλλεύτηκε δεόντως το αριθμητικό αβαντάζ της και σφράγισε την επικράτησή της με 2 μαζεμένα γκολ (67’ Σκαμάκα, 71’ Ρασπαντόρι).

Το… κερασάκι στην τούρτα για τον θρίαμβο των «νεροβέρντι» έβαλε στις καθυστερήσεις (92’) ο Σκαμάκα, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία.