Βέλγιο

Νέα γκέλα για Άντερλεχτ, ιστορική νίκη για Σερένγκ!

Η Άντερλεχτ κόλλησε στο εκτός έδρας 1-1 με την Έουπεν, παραμένοντας χωρίς νίκη μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές. Ιστορική νίκη της Σέρενγκ στα μεγάλα «σαλόνια» της χώρας επί της Μαλίν.

Νέο στραβοπάτημα για την Άντερλεχτ, η οποία έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της μαχητικής Έουπεν (1-1), παραμένοντας έτσι χωρίς νίκη μετά το πέρας δύο αγωνιστικών στην Jupiler Pro League.

Η ομάδα του Βινσέντ Κομπανί, μετά τη βαριά ήττα που υπέστη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τη Σεντ Ζιλουάζ (1-3), παρουσίασε ξανά κακό αγωνιστικό πρόσωπο, χάνοντας την ευκαιρία να πάρει το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Από την άλλη, η Έουπεν πήρε ξανά αποτέλεσμα απέναντι σε μια μεγάλη αντίπαλο, μετά το 2-2 στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στην πρωταθλήτρια, Κλαμπ Μπριζ.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ραμάν στο 39', για να έρθει η ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κόουλς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρα, Σαρλερουά και Σεντ Τρούιντεν έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία, μετά τις εντυπωσιακές νίκες τους επί των Οστάνδη (0-3) και Γάνδη (2-1) αντίστοιχα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής, ανεβαίνοντας έτσι στους τέσσερις βαθμούς.

Ιστορική ημέρα η σημερινή για τη νεοφώτιστη Σερένγκ, καθώς πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στα μεγάλα «σαλόνια» της χώρας, επικρατώντας 1-0 της Μαλίν. Το γκολ που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης σημείωσε ο Μάριους στο 14ο λεπτό και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στη συνέχεια, κατάφερε και κράτησε το αποτέλεσμα.

Τέλος, η Σερκλ Μπριζ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία να ανέβει – έστω και προσωρινά – στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κάνοντας το 2/2, μένοντας στο εντός έδρας 1-1 με τη Λέουβεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30' με τον Χένρι, για να έρθει Ρούμπιο στο 73ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό σκορ.