Βέλγιο

Επαγγελματική νίκη και δεύτερη θέση για Αντβέρπ

Η Αντβέρπ τα «βρήκε σκούρα» απέναντι στην Οστάνδη, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 και να «πιάσει» προσωρινά στη δεύτερη θέση την Κλαμπ Μπριζ.

Την εντυπωσιακή της πορεία στο βελγικό πρωτάθλημα συνεχίζει η Αντβέρπ. Παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, έκαμψε δύσκολα με 2-0 την αντίσταση της Οστάνδης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και «έπιασε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας την Κλαμπ Μπριζ, όντας στο -3 από την κορυφή. Για τους φιλοξενούμενους, που έχουν μια από τις χειρότερες άμυνας, αυτή ήταν η τρίτη ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πλησιάσουν στην πεντάδα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 21’ με τον Μποκανί και είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 43’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ενκαλά και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αλλά η Αντβέρπ, εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική υπεροχή, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 83’, επίσης με τον Μποκανί, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.