Euro 2024

Εύκολο πέρασμα από την Κύπρο για την Ισπανία

Η Ισπανία επικράτησε εύκολα 3-1 της Κύπρου εκτός έδρας, την ώρα που η Γεωργία έμενε στο 2-2 με τη Σκωτία.

Σε περίπατο μετέτρεψε το εκτός έδρας ματς με την Κύπρο για τον 1ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 η Ισπανία, που επικράτησε 3-1 στη Λεμεσό.

Η «φούρια ρόχα», που έχει ήδη προκριθεί μαζί με τη Σκωτία, καθάρισε από νωρίς το ματς χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Γιαμάλ (5'), Ογιαρθάμπαλ (22') και Χοσέλου (28').

Εν συνεχεία κατέβασε ρυθμό, με τον Πηλέα του Πανσερραϊκού να μειώνει διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 75ο λεπτό.

Οι Κύπριοι ολοκλήρωσαν την προκριματική διαδικασία δίχως βαθμό, κάτι το οποίο είχαν να... πετύχουν από εκείνη του Euro του 1992, και τότε με 0-0-8...

Την ίδια ώρα, η Γεωργία έμενε στο 2-2 με τη Σκωτία εντός έδρας.

Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Κβαρατσκέλια, που άνοιξε το σκορ στο 15' και στη συνέχεια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 57', μετά την ισοφάριση από τον ΜακΤόμινεϊ (49').

Εντέλει, ένα τέρμα του Σάνκλαντ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το τελικό 2-2, στερώντας μια νίκη γοήτρου στην ομάδα του Βίλι Σανιόλ.

Υπενθυμίζεται πως οι Γεωργιανοί θα μετέχουν στα playoffs του Μαρτίου και είναι πολύ πιθανό να βρεθούν στο διάβα της Ελλάδας, στη μάχη για ένα εισιτήριο για το Euro της Γερμανίας.