Oλλανδία

«Στραπάτσο» της Αϊντχόφεν στο Ρότερνταμ!

Η Φέγενορντ επικράτησε 3-1 της Αϊντχόφεν στο «Ντε Κάιπ» με μαγικό πρώτο ημίχρονο , με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού να χάνει έδαφος για τον τίτλο.

Λίγες εβδομάδες πριν από τις διπλές αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό για τους «32» Europa League, η Αϊντχόφεν γνώρισε οδυνηρή εκτός έδρας ήττα (3-1) απέναντι στην Φέγενορντ για την 20η αγωνιστική της Eredivisie και έχασε πολύτιμους βαθμούς στην μάχη του τίτλου.

Έτσι, το σύνολο του Ρόγκερ Σμιντ έμεινε στο -4 από τον πρωτοπόρο Άγιαξ και πλέον καλείται να μην υποπέσει σε άλλες βαθμολογικές απώλειες, εάν θέλει να παραμείνει στην διεκδίκηση της «κούπας».

Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που υπερτερούσαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, δεν γλύτωσαν την ήττα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Πιο συγκεκριμένα, με τα γκολ των Ντίμερς (7’), Μπέργκχαουζ (25’) και Λίνσεν (41’), η Φέγενορντ ουσιαστικά είχε «κλειδώσει» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν να πετύχει η Αϊντχόφεν, ήταν να μειώσει με τον Σανγκαρέ (56’) και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.