Βέλγιο

Μείωσε τη διαφορά από την κορυφή η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, συνεχίζει ακάθεκτη η Γάνδη!

Η Ουνιόν Σεν Ζελουάζ επικράτησε 2-1 της Μαλίν και μείωσε στους τρεις τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκενκ. Άνετη νίκη με τον Κάιπερς πρωταγωνιστή για τη Γάνδη με 3-0 επί της Έπεν.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πήρε η Ουνιόν Σεν Ζελουάζ, η οποία επικράτησε δύσκολα και μάλιστα με ανατροπή 2-1 της Μαλίν, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Νίκη με την οποία η Ουνιόν μείωσε στους τρεις τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γκενκ, συνεχίζοντας το κυνήγι της για την κατάκτηση του τίτλου. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 4' με τον Ενγκόι, με τους γηπεδούχους να απαντούν στο 10' με τον Λαπουσίν και στο 56' με τον Τέουμα.

Σημαντική νίκη πήρε και η Γάνδη, η οποία επικράτησε με άνεση 3-0 της Έπεν, με αποτέλεσμα να αναρριχηθεί στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε ο Κάιπερς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον αυτογκόλ του Ντάβινσον να κάνει το 2-0 στο 76'. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 84' με τέρμα του Οκούμου, έπειτα από ασίστ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Οτζίτζα-Οφόε!

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, Άντερλεχτ και Σαρλερουά πανηγύρισαν μεγάλες εκτός έδρας νίκες, επικρατώντας 2-0 της Λεουβέν και 1-0 της Αντβέρμπ αντίστοιχα.

Σταντάρ Λιέγης-Ζούλτε Βάρεγκεμ 2-2
14' Φόσεϊ,39'Ντουσέν-76'Φαντέρα,85' Ντουρ)