Βέλγιο

Ασταμάτητη η Γκενκ, ακόμα και με 10 παίκτες

Η Γκενκ επικράτησε 3-1 της Μαλίν και έκανε το 8X8, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες στην τελική ευθεία.

Πρώτη και ασταμάτητη η Γκενκ. Νίκη με 3-1 επί της Μαλίν για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι έφτασαν τις οκτώ σερί νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας ρεκόρ 12-1-1, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν σε απόσταση ασφαλείας τους διώκτες τους. Παρότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για αρκετό διάστημα (με το σκορ στο 2-1).

Ο Μουνιός άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, σημειώνοντας το 4ο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν έξι λεπτά μετά με τον Σχουφς. Οι φιλοξενούμενοι, στους οποίους ήταν προπονητής τα τέσσερα προηγούμενα χρόνια ο νυν τεχνικός της Γκενκ, Βάουτερ Βράνκεν, κατάφεραν να δυσκολέψουν αρκετά τους γηπεδούχους, που πήραν προβάδισμα με τον Αρτεάγκα στο 57ο λεπτό. Ο άσος «κλείδωσε» στο 90’+1’με τον Πέιντσιλ και η πρωτοπόρος πήρε μία αγχωτική νίκη λόγω του γεγονότος ότι αποβλήθηκε ο Ελ Κανούς στο 64’.