Πορτογαλία

Γλίτωσε… στην παράταση η Πόρτο, χάνει επαφή με την κορυφή η Σπόρτινγκ

Με πέναλτι του Ταρεμί στο 99’, η Πόρτο γλίτωσε με 1-1 στην έδρα της Εστορίλ για την έβδομη αγωνιστική της Primeira Liga και, βέβαια, έχασε την ευκαιρία να βρεθεί προσωρινά στην κορυφή.

«Γκέλα» για την Πόρτο. Οι «δράκοι» του Σέρτζιο Κονσεϊσάο ήρθαν 1-1 στην έδρα της Εστορίλ για την έβδομη αγωνιστική της Primeira Liga, ισοφαρίζοντας, μάλιστα, με πέναλτι στο 99΄, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να βρεθούν, έστω και προσωρινά, στην κορυφή μαζί με την Μπενφίκα, έστω και αν οι «αετοί» έχουν ένα ματς λιγότερο και πλέον θα μπορέσουν να βρεθούν στο +5 από τους πρωταθλητές αν την Κυριακή νικήσουν την Μαρίτιμο στο «Ντα Λουζ».

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έμειναν στο +4 από την προνομιούχο πεντάδα.

Οι πρωταθλητές Πορτογαλίας βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο, πίεσαν στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Ταρεμί στο 99’, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Ν’Ντιαγέ στο 77’.

Με «κιάλια» βλέπει την κορυφή της βαθμολογίας η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Τα «λιοντάρια» έχασαν 1-2 από την Μποαβίστα στο «Ντο Μπέσα» και βρέθηκαν στο -8 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα, φοβούμενοι και για -11 την Κυριακή, με τους πρωταθλητές του 2001 να βρίσκονται στο +4 στην προνομιούχο πεντάδα από την έκτη Εστορίλ.

Ο Λουρένσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε το 2-1, ο Εντουαρντς ισοφάρισε στο 55’, όμως στο 83’ πάλι ο Λουρένσο έδωσε τη νίκη στους «ασπρόμαυρους» του λιμανιού. Στον πάγκο έμεινε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Έμεινε στη μέση της βαθμολογίας η Ζιλ Βισέντε, παραχωρώντας 2-2 στη Ριο Αβε που έμεινε στο +2 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις η Σάντα Κλάρα, παραχωρώντας 1-1 στην Πάσος Φερέιρα, που έμεινε στον έναν βαθμό και στην προτελευταία θέση.