Βέλγιο

Ανατροπή και λύτρωση στο φινάλε για Γκενκ

Η Γκενκ επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Κορτράικ με γκολ στις καθυστερήσεις.

Την πρώτη νίκη στη φετινή Jupiler League πανηγύρισε η Γκενκ. Η περυσινή Κυπελλούχος Βελγίου επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Κορτράικ και μάλιστα με ανατροπή, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι, που μετρούσαν δύο συνεχόμενες νίκες, προηγήθηκαν στο 18’ με τον Σεβαλιέ, με την αντίδραση των φιλοξενούμενων να έρχεται στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52’ ο Ονουάτσου έφερε το ματς στα ίσια και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μουνιόθ λύτρωσε την ομάδα του, «γράφοντας» το τελικό αποτέλεσμα.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι και στα άλλα τρία παιχνίδια της ημέρας, σημειώθηκαν ισάριθμες εκτός έδρας νίκες. Πιο ξεχωριστή από όλες ήταν αυτή της Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ. Η νεοφώτιστη πήρε το δεύτερο τρίποντο και μάλιστα στην δεύτερη έξοδό της, αυτή τη φορά στο γήπεδο της Μπέερσοτ με σκορ 3-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Ουντάβ (14’ και 50’), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λαπουσίν (54’).

Την πρώτη νίκη τους στο φετινό μαραθώνιο πανηγύρισαν η Έουπεν, η οποία επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Μαλίν και η Ζούλτε Βάρεγκεμ, η οποία πέρασε με το ίδιο σκορ από την έδρα της Σεντ Τρούιντεν.