Ιταλία

Δεν κάνει στάσεις το «τρένο» της Ίντερ προς το πρωτάθλημα!

Η ασταμάτητη Ίντερ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Τζένοα (3-0), κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Επιτέλους νίκη για την Κάλιαρι!

Τσαφ-τσουφ, το τρένο της Ίντερ περνά! Η ασταμάτητη ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν έκανε «στάση» ούτε κόντρα στην Τζένοα, επικράτησε 3-0 και συνεχίζει το δρομολόγιό της προς το σκουντέτο!

Ο Ρομέλου Λουκάκου στα 32 δευτερόλεπτα άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Ίντερ στη Serie A, με τους παίκτες του Αντόνιο Κόντε να κυριαρχούν στο χορτάρι του Τζουζέπε Μεάτσα και να φτιάχνουν τη μία φάση μετά την άλλη πιέζοντας ασφυκτικά την Τζένοα. Οι Γενοβέζοι άντεξαν, κυρίως λόγω της αστοχίας των γηπεδούχων, αλλά είδαν τον Ματέο Νταρμιάν στο 69ο λεπτό να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους «νερατζούρι». Για να έρθει ο Αλέξις Σάντσες στο 77' να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και να στείλει την Ίντερ στο +7 από τη Μίλαν, που παίζει το βράδυ με τη Ρόμα, και στο +10 από τη Γιουβέντους.

Επιτέλους νίκη για την Κάλιαρι! Στο ντεμπούτο του Σέμπλιτσι στον πάγκο, η ομάδα από τη Σαρδηνία πέρασε από την έδρα της Κροτόνε (0-2) και πήρε το πρώτο της τρίποντο μετά από 16 διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα, μπαίνοντας και πάλι στο κόλπο της αποφυγής του υποβιβασμού.

Ο Παβολέτι στο 56' άνοιξε το σκορ για την Κάλιαρι κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού η Κροτόνε είχε τα ηνία και πίεζε, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο από την άσπρη βούλα να... καθαρίσει την μπουγάδα για την ομάδα του, η οποία ολοκληρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μπάμπης Λυκογιάννης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 75ο λεπτό.

Ένα γκολ του Νεστορόφσκι λίγο πριν το φινάλε (86') ήταν αρκετό για την Ουντινέζε ώστε να λυγίσει την Φιορεντίνα (1-0) και να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από τα χαμηλά της βαθμολογίας, κοιτάζοντας πλέον προς το πρώτο μισό του ταμπλό!