Ιταλία

Ο Ιμόμπιλε γράφει ιστορία και τραβάει στην Ευρώπη τη Λάτσιο!

Με τον Ιμόμπιλε να ανοίγει τον δρόμο της νίκης και να ψάχνει ένα γκολ για να γίνει ο αρχισκόρερ της Λάτσιο, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πέρασε… αέρα από τη Σαρδηνία με το 3-0 επί της Κάλιαρι.

Έκανε… βόλτα στη Σαρδηνία η Λάτσιο! Με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να ανοίγει τον δρόμο, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επικράτησε «σβηστά» με 3-0 στην έδρα της Κάλιαρι και βρέθηκε στο -1 από την εξάδα, αφήνοντας τους γηπεδούχους σε αναμμένα κάρβουνα και μόλις μία νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

O Iμόμπιλε, λοιπόν, άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό για την Λάτσιο από την άσπρη βούλα, φτάνοντας τα 143 γκολ με τη φανέλα των «μπιανκοσελέστε» ισοφαρίζοντας τον αρχισκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, Σίλβιο Πιόλα, και αναζητά ένα ακόμη ως το φινάλε του πρωταθλήματος για να γράψει ιστορία. Κάτι που θα συμβεί και μοιάζει τυπική διαδικασία…

Η Λάτσιο κυριαρχούσε στο γήπεδο, ήταν καλύτερη και σε μια τρομερή κόντρα ο Λουίς Αλμπέρτο έγραψε σε κενή εστία το 2-0 στο 42ο λεπτό, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Λουίς Φελίπε ήρθε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με υπέροχο σόλο, στο οποίο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του υπογράφοντας το τελικό σκορ.

Το μοναδικό που άλλαξε ως το φινάλε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Μάρουσιτς αποβλήθηκε στο 89’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα χάσει το ντέρμπι με τη Ρόμα την επόμενη εβδομάδα.