Βέλγιο

Διατήρησε τη διαφορά με τριάρα η Κλαμπ Μπριζ

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο, η Κλαμπ Μπριζ νίκησε άνετα 3-0 τη Λέουβεν στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» για την 27η αγωνιστική της Jupiler League και ξαναβρέθηκε στο +15 στην κορυφή.

Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε άνετα 3-0 τη Λέουβεν στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» στο ματς που ολοκλήρωσε την 27η αγωνιστική της Jupiler League, διατηρώντας το +15 στην κορυφή από τη δεύτερη Αντβέρπ και το +20 από τις Γκενκ και Οστάνδη, ενώ έφτασε τις εννιά συνεχόμενες νίκες στο βελγικό πρωτάθλημα, δείχνοντας πως δε χάνει και τον φετινό τίτλο.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν οριακά εκτός της προνομιούχου οκτάδας και εξακολουθούν να διεκδικούν την συμμετοχή τους στο επόμενο Europa League.

Οι «μπριζουά» έφτασαν στο 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τον Βαν Ντε Μπρινε στο 8΄και το πέναλτι του Βόρμερ στο 39’ και στην τελική επικράτηση με τον Μάτα στις καθυστερήσεις.