Γενικά

Βασικός ο Χάμες, έπαιξε 23 λεπτά ο Πινέδα στο φιλικό Κολομβία-Μεξικό

Η Κολομβία επικράτησε με 3-2 στο φιλικό με το Μεξικό, με τον Χάμες Ροντρίγκες του Ολυμπιακού να ξεκινάει βασικός και τον Πινέδα της ΑΕΚ να μπαίνει στο 77'.

Η Κολομβία επικράτησε με σκορ 3-2 στη φιλική αναμέτρηση με το Μεξικό, στο «Levi's Stadium» της Καλιφόρνια.

Το ενδιαφέρον φυσικά από την Ελλάδα ήταν στραμμένο στους δύο άσους που κοσμούν τα ελληνικά γήπεδα, καθώς ο Χάμες Ροντρίγκες ξεκίνησε ως βασικός στους Κολομβιανούς και ο Ορμπελίν Πινέδα μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό του αγώνα.

Ο διεθνής σταρ του Ολυμπιακού χρειάστηκε να πηγαίνει αρκετά πίσω, για να μπορεί να παίρνει μπάλες και να δημιουργεί επιθετικά για την Κολομβία και βγήκε, με την έναρξη του δεύτερου μέρους του ματς.

Ο Μεξικανός μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ αντικατέστησε έναν από τους καλύτερους του πρώτου ημιχρόνου, Έρικ Γκουτιέρες.