Βέλγιο

«Κατάπιε» την Οστάνδη και πάει για το back to back Κύπελλο η Αντβέρπ!

Έτοιμη για το πρώτο back to back Κύπελλο η Αντβέρπ! Η ομάδα του Φαν Μπόμελ χρειάστηκε 26 λεπτά για να καθαρίσει την Οστάνδη και να πάρει την πρόκριση στον τελικό, αναζητώντας το 5ο τρόπαιο της (3-0).

Αχόρταγη για τίτλους η Αντβέρπ! Η πρωταθλήτρια Βελγίου μετά το περσινό νταμπλ, αποδεικνύεται συνεπέστατη στα μεγάλα ραντεβού και πάει για την πρώτη κούπα της σεζόν!

Το σύνολο του Μαρκ Φαν Μπόμελ χρειάστηκε μόλις 26 λεπτά κόντρα στην έκπληξη της σεζόν στον θεσμό, Οστάνδη, την οποία νίκησε 3-0 στην Αμβέρσα στον δεύτερο ημιτελικό και με συνολικό σκορ 4-1 προκρίθηκε και στον φετινό τελικό!

Την πέμπτη της κατάκτηση θα αναζητήσει η Αντβέρπ που έχει να χάσει σε τελικό Κυπέλλου από το 1975, αντίπαλος της η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ που έκαμψε την αντίσταση της Μπριζ στον άλλο ημιτελικό.

Ο Ιλενιχενά το 1-0 για την Αντβέρπ στο 16ο λεπτό, με τον Φαν Ντεν Μποσχ δέκα λεπτά αργότερα το 2-0!

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ξανά ο Ιλενιχενά στο 88' διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!

Στις 9 Μαϊου ο τελικός με τον νικητή να έχει εξασφαλισμένο το εισιτήριο για playoffs του Εuropa League.