Ιταλία

Κουμάντο στη Ρώμη κάνει η Λάτσιο!

Αφεντικό στη Ρώμη η Λάτσιο, που επικράτησε 3-2 της Ρόμα και πήρε το «derby della capitale», μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο από την «αιώνια» αντίπαλο.

Το ντέρμπι βάφτηκε… γαλάζιο! Η Λάτσιο ήταν η μεγάλη νικήτρια του «Derby della Capitale», επικρατώντας 3-2 της Ρόμα σε ένα τρομερό ματς. Κάπως έτσι, μείωσε τη διαφορά από την «αιώνια» αντίπαλο στον πόντο, με τον Σάρι να βγαίνει νικητής στην πρώτη φετινή μονομαχία με τον Μουρίνιο.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τη Λάτσιο, αφού πριν καν συμπληρωθεί το 20λεπτο βρέθηκε να προηγείται με δύο τέρματα. Αρχικά, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 10’ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, με τον Ιμόμπιλε να μοιράζει εννιά λεπτά αργότερα το 2-0 στον Πέδρο. Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και ο Ιμπάνιεθ στο 41ο λεπτό μείωσε με κεφαλιά από το κόρνερ του Βερετού.

Η Ρόμα είχε μπει εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα, πίεζε και έφτιαχνε φάσεις αλλά δεν μπορούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και την… πάτησε. Η Λάτσιο έφυγε σε μία από τις κλασικές της αντεπιθέσεις, με τον Ιμόμπιλε να σπάει στον Φελίπε Άντερσον που ερχόταν σαν «τρέιλερ» για το 3-1 στο 63’. Έξι λεπτά αργότερα, βέβαια, η Ρόμα μείωσε με πέναλτι του Βερετού, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που ήθελε για να γνωρίσει την ήττα στο μεγάλο ντέρμπι από τη Λάτσιο.