Ισπανία

Ο νόμος της Μαγιόρκα, λύγισε την ανεβασμένη Θέλτα

Η Μαγιόρκα επικράτησε 1-0 της Θέλτα εντός έδρας με γκολ του Ροντρίγκεθ.

«Καθάρισε» τη Θέλτα η Μαγιόρκα.

Η ομάδα του Αγκίρε επικράτησε 1-0 εντός έδρας, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες (σε πρωτάθλημα και Κύπελλο) στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga, με γκολ του Ροντρίγκεθ στο 59ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 25 βαθμούς και είναι σε επαφή με την ευρωπαϊκή ζώνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν ανεβασμένοι μετά την επιστροφή από το Μουντιάλ, έχοντας ρεκόρ 1-2-0, μπαίνουν σε μπελάδες, αφού είναι μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μαγιόρκα ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 16’ με τον Ροντρίγκεθ, ο οποίος ρέφαρε στο 2ο μέρος, με ωραίο-μονοκόμματο πλασέ. Η ομάδα του Καρβαλιάλ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό, αλλά ο Ραΐκοβιτς έκανε κρίσιμη επέμβαση στο σουτ του Πέρεθ.