Πορτογαλία

Στο +8 με χαλαρή τριάρα η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα επικράτησε 3-0 της Μαρίτιμο εκτός έδρας και αποσπάστηκε εκ νέου στο +8 από τη 2η θέση.

Ξανά στους οκτώ βαθμούς από τη 2η θέση και την Πόρτο ξέφυγε εκ νέου η Μπενφίκα, μετά το εκτός έδρας 3-0 εις βάρος της Μαρίτιμο.

Το χαμένο πέναλτι του Ζοάο Μάριο στο 30ο λεπτό δεν πτόησε τους «αετούς», που πρόλαβαν να προηγηθούν πριν το ημίχρονο με τον Νέρες (45+3’).

Ο Ζοάο Μάριο εξιλεώθηκε κάνοντας το 2-0 στο 50’, με τον Νέρες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα επτά λεπτά αργότερα.

Η δε Σπόρτινγκ Λισαβόνας λύγισε με 3-0 (17’ Νούνο Σάντος, 43’ αυτ. Άγκρα, 90+3' Παουλίνιο) την Μποαβίστα και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα.

Τέλος, η Ρίο Άβε λύγισε με 2-1 (15’ Ρονάλντο, 45+3’ Κοστίνια – 61’ αυτ. Ρονάλντο) τη Ζιλ Βισέντε, παρότι έπαιζε με δέκα από το 58’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις.