Πορτογαλία

Ανατροπή... Champions League για την Μπράγκα!

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Μπράγκα επικράτησε 2-1 της Μαρίτιμο εκτός έδρας και ξέφυγε στο +8 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Primeira Liga έχει ακόμα 18 αγωνιστικές, ωστόσο η Μπράγκα έχει βρεθεί σε θέση ισχύος για την παρουσία της στο επόμενο Champions League!

Η ομάδα του Αρτούρ Ζόρζε επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Μαρίτιμο και, σε συνδυασμό με την ήττα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας από την Πόρτο, βρέθηκε στο +8 από τους πρωτευουσιάνους και κρατά σφιχτά την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης – με τους «δράκους» δεν να βρίσκονται μόλις στο +2.

Η Μαρίτιμο ήταν αυτή που προηγήθηκε με γκολ του Ριάσκος στο 38’, όμως Μπανζά (40’) και Ράτσιτς (45+3 πέν.) ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν το ημίχρονο.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες. Κι αυτό γιατί ο Έντγκαρ Κόστα, που πέρασε στο ματς στο 83ο λεπτό, πρόλαβε να δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα...