Ιταλία

Με άνεση στα προημιτελικά Κυπέλλου η Αταλάντα

Η Αταλάντα επικράτησε με 2-0 της Βενέτσια στο Μπέργκαμο, παίρνοντας με σχετική άνεση την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου!

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της στο φετινό Κύπελλο Ιταλίας η Αταλάντα, η οποία κυριάρχησε κόντρα στη Βενέτσια και σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε τη νίκη με 2-0 και κατά συνέπεια την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Κυπέλλου Ιταλίας!

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League πήρε το προβάδισμα στο 12ο κιόλας λεπτό με τον Κολομβιανό επιθετικό Μουριέλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να βρίσκουν τρόπο να απειλήσουν την εστία του γκολκίπερ Μούσο.

Ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα, «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης (89'), όταν μετά από ιδανική αντεπίθεση οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν υπέροχα και ο Μέλε διαμόρφωσε το τελικό 2-0.