Βέλγιο

Μοιραίος στην επιστροφή του ο Καρέλης

Ο Νίκος Καρέλης επέστρεψε στη Γκενκ, αλλά στο 83' έχασε πέναλτι κι έτσι το ματς με την Κορτράικ έμεινε στο 0-0. Η Άντερλεχτ στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά το εκτός έδρας με την Έουπεν.

Επιστροφή στη δράση μετά από πολύμηνη αποχή για τον Νίκο Καρέλη, που πέρασε αλλαγή στο 71' και στο 83' ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι που δεν αξιοποίησε, αφού ο Καμίνσκι πραγματοποίησε έξοχη επέμβαση, με αποτέλεσμα η Γκενκ να μείνει στο ισόπαλο 0-0 με την Κορτράικ εκτός έδρας.

Η Άντερλεχτ επικράτησε 3-2 μέσα στην έδρα της Έουπεν και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 πόντους, έναν λιγότερο από την 2η Σαρλερουά. Η Άντερλεχτ ευτύχησε να προηγηθεί με δύο αυτογκόλ σε τρία λεπτά, ενώ ο Χανί έκανε το 0-3 στο 40’. Στην επανάληψη η Έουπεν προσπάθησε να επανέλθει, αλλά τα γκολ του Γκαρσία και του Οκανσέι δεν ήταν αρκετά για να ανατροπή.

Η Οστάνδη πέτυχε επίσης δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αφού πέρασε με 3-0 από την έδρα της Λόκερεν και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τα γκολ για τη νικήτρια από τους Ακπάλα, Μουσόνα και Ρεζαελάν. Δύσκολη νίκη για τη Ζούλτε Βάρεγκεμ 2-1 τη Μαλίν και 5η θέση της βαθμολογίας με 19 πόντους.