Γαλλία

Λύγισε στο 92' η Μαρσέιγ στη ματσάρα του Μονπελιέ

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με έξι τέρματα, αποβολή (62' Καλέτα-Καρ) και ισοφάριση των γηπεδούχων στο 92', οι Μονπελιέ και Μαρσέιγ έμειναν στο 3-3 στην έδρα της πρώτης.

Ματσάρα με μοναδικό νικητή το φίλαθλο κοινό ήταν το Μονπελιέ-Μαρσέιγ (3-3) το Σάββατο (10/4)! Σε ένα παιχνίδι που παρά του ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα (αρχικά με ανατροπή), οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κόκκινη κάρτα του Καλέτα-Καρ στο 62' και ισοφάρισαν με τον Λαμπόρντ στο 90'+2' (δύο γκολ στον αγώνα).

Έτσι, ύστερα από 32 αγωνιστικές στη Ligue 1, η Μαρσέιγ παρέμεινε με 49 βαθμούς και τη Μονπελιέ μία θέση από κάτω της με 46 πόντους.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 29'', προκειμένου να ανοίξουν το σκορ χάρη στο «κρέμασμα» του Ντελόρ στον Μανταντά. Η Μαρσέιγ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, δημιουργώντας αρκετές φάσεις. Έστω κι αν χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο, κατάφερε όχι μόνο να απαντήσει αλλά και να φτάσει στην ολική ανατροπή. Στο 43' ο Μίλικ έκανε το 1-1, ύστερα από πολύ ωραία ατομική ενέργεια, για να έρθει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκεγ να δώσει το προβάδισμα (1-2) στους Μασσαλούς.

Η Μονπελιέ άρχισε το δεύτερο μέρος με ακριβώς τον ίδιο τρόπο με το πρώτο! Στο 47' ο Λαμπόρντ είπε «ευχαριστώ» στην υπέροχη βαθιά μεταβίβαση του Φερί και με σουτ εντός περιοχής έφερε εκ νέου στα ίσα την αναμέτρηση. Τα πράγματα στη συνέχεια έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Καλέτα-Καρ τους άφησε με δέκα παίκτες στο 62', λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας.

Η Μαρσέιγ ήταν αποφασισμένη για το «διπλό», στο οποίο και βρέθηκε πολύ κοντά μετά το 3-2 που έκανε ο Περίν στο 71'. Παρόλα αυτά, η Μονπελιέ δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το αριθμητικό της πλεονέκτημα, πίεσε και χάρη στην κεφαλιά-ψαράκι του Λαμπόρντ στο 90'+2' μπόρεσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.