Πορτογαλία

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησε τη διαφορά η Μπενφίκα

«Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο η Μπενφίκα και, νικώντας 3-1 την Μποαβίστα στο «Ντα Λουζ» για την 21η αγωνιστική της Primeira Liga, διατήρησε το +5 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπενφίκα με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 3-1 την Μποαβίστα στο «Ντα Λουζ» στο ματς που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική της Primeira Liga και διατήρησε το +5 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη θέση και την Πόρτο, ερχόμενη με φόρα από το 2-0 επί της Κλαμπ στο Μπριζ την περασμένη Τετάρτη για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αντίθετα, οι πρωταθλητές του 2001 παρέμειναν στο -8 από την προνομιούχο πεντάδα.

Οι «αετοί» δικαιώθηκαν για τις προσπάθειες τους κόντρα στους «ασπρόμαυρους» του Πόρτο στην επανάληψη, όπου και σκόραραν με τους Τζιλμπέρτο Τζούνιορ στο 55’, Γκονσάλο Ράμος στο 82’ και Μούσα στο 92’ και μετά την ισοφάριση του Ντζίε στο 58’, και, παρά το χαμένο πέναλτι του Ζοάο Μάριο στο 72’.

Ζόρικη νίκη για τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία επικράτησε 3-2 στην έδρα της Τσάβες και διατηρήθηκε στην τετράδα, αφήνοντας τους γηπεδούχους στις μεσαίες θέσεις.

Για τα «λιοντάρια», σκόραραν οι Πέδρο Γκονσάλβες στο 8’ με πέναλτι και 61’ και ο Νούνο Σάντος στο 70’.