Ισπανία

Πρώτο γκολ με φάουλ για Μπενζεμά μετά από 14,5 χρόνια!

Ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Ρεάλ με εκτέλεση φάουλ. Είχε να σκοράρει από εποχές… Λιόν.

Ο Καρίμ Μπενζεμά με δύο γκολ στο φινάλε λύτρωσε τη Ρεάλ απέναντι στην Εσπανιόλ (1-3) και την οδήγησε σε μια ακόμη νίκη στη La Liga. Ο Γάλλος φορ στο 88’ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων (!) διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εκτέλεση φάουλ.

Ο 35χρονος άσος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για μόλις τρίτη φορά στην καριέρα του και πρώτη μετά από 14,5 χρόνια. Τη σεζόν 2007/08, όταν ακόμη αγωνιζόταν στη Λιόν, είχε βάλει γκολ με τέτοιον τρόπο απέναντι στη Σεντ Ετιέν (27/1/2008) και την Καέν (26/04/2008).

Με τη Ρεάλ χρειάστηκε να σκοράρει πρώτα 326 γκολ με άλλους τρόπους μέχρι να πετύχει το 327ο για πρώτη φορά με εκτέλεση φάουλ.

Παράλληλα, ο Μπενζεμά έφτασε τα 222 γκολ στη La Liga και είναι έβδομος σκόρερ στην ιστορία της. Μπροστά του πλέον είναι μόνο οι Αλφρέδο Ντι Στέφανο (227), Ραούλ (228), Ούγκο Σάντσες (234), Τέλμο Θάρα (253), Κριστιάνο Ρονάλντο (311) και Λιονέλ Μέσι (474).