Oλλανδία

Επέστρεψε στην Eredivisie η Ναϊμέγκεν!

Η Ναϊμέγκεν επικράτησε 2-1 της Μπρέντα στον τελικό των πλέι οφ ανόδου και πήρε το εισιτήριο για τα μεγάλα σαλόνια της χώρας με τη νέα σεζόν να τη βρίσκει στην Eredivisie.

Την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια της Ολλανδίας πανηγυρίζει από σήμερα η Ναϊμέγκεν, η οποία επικράτησε 2-1 στην έδρα της Μπρέντα στον τελικό των πλέι οφ ανόδου, παίρνοντας έτσι το τρίτο εισιτήριο την άνοδο στην Eredivisie μετά τις Καμπούρ και Γκόου Αχέντ Ίνγκλις.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26' με ωραίο σουτ του Όντενχαλ, ενώ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Οκίτα να χάνει τεράστια ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στην ισοφάριση στο 70'.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση των 90' όμως, ο Οκίτα λύτρωσε τη Ναϊμέγκεν, χαρίζοντάς την την άνοδο μετά από τέσσερα χρόνια.