Βέλγιο

Πρόκριση στο τελευταίο δεκάλεπτο για Κλαμπ Μπριζ

Έστω και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 3-1 την Αντβέρπ στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» για τους «16» του βελγικού Κυπέλλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

H πρωτοπόρος της Jupiler Leagie, Κλαμπ Μπριζ, νίκησε 3-1 τη δεύτερη της βαθμολογίας, Αντβέρπ, στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» για τους «16» του βελγικού Κυπέλλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, δείχνοντας πως και εκεί παραμένει το πρώτο φαβορί, έχοντας ήδη «χαθεί» από τους «διώκτες» της στο πρωτάθλημα.

Οι «μπριζουά» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο ημίχρονο, όμως δικαιώθηκαν στο 49’ με τον Βάνακεν. Το κοντινό πλασέ του Ντοστ στο 81’ έφερε το 2-0 πριν ο Λαμκέ Ζελ μειώσει στο 83΄για την ομάδα της Αμβέρσας με ατομική προσπάθεια και πλασέ, για να έρθει στο 85’ η καταπληκτική σέντρα-σουτ του Βόρμερ να κάνει το τελικό 3-1.