Βέλγιο

Ξεκίνημα με το «αριστερό» για Μπριζ και Άντερλεχτ

Εκκίνηση με αρνητικά αποτελέσματα έκαναν στη Jupiler Pro League οι Κλαμπ Μπριζ και Άντερλεχτ, με την πρώτη να ισοφαρίζει (2-2) την Έουπεν στο 90'+13' και τη δεύτερη να χάνει (1-3) από τη Σεντ Ζιλουάζ.

Με το «καλησπέρα» στραβοπατήματα για τις Μπριζ και Άντερλεχτ, οι οποίες την Κυριακή (25/7) δεν κατάφεραν να συνδυάσουν με νίκες τα πρώτα τους παιχνίδια στη νέα Jupiler Pro League.

Από τη μία, η πρωταθλήτρια Μπριζ ήρθε ισόπαλη 2-2 υποδεχόμενη την Έουπεν, καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει έστω και τον έναν βαθμό στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Ντοστ στο 56'. Οι Καγεμπέ (60') και Ενγκόι (77') έβαλαν μπροστά την Έουπεν, για να έρθει ο Ντε Κατελάερ να ισοφαρίσει στο τέλος.

Από την άλλη, η Άντερλεχτ ηττήθηκε 3-1 εντός έδρας από τη νεοφώτιστη Σεντ Ζιλουάζ. Οι «μωβ» μπόρεσαν να ισοφαρίσουν αρχικά με τον Βερτσάερεν (45'+2') το τέρμα του Ουντάφ (20'). Ωστόσο, εν συνεχεία δεν είχαν απαντήσεις στα δεύτερο προσωπικό γκολ του Ουντάφ (62'), καθώς και σε εκείνο του Αμανί (73').

Στα άλλα αποτελέσματα της Κυριακής, η Μέχελεν επικράτησε 3-2 της Αντβέρπ, ενώ την ήττα (2-1) γνώρισε και η Γάνδη από τη Σεντ Τρούιντεν.