Βέλγιο

Άλμα... τίτλου για Μπριζ!

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η εκπληκτική Μπριζ επικράτησε 3-2 της Γκενκ στο ντέρμπι κορυφής του Βελγικού πρωταθλήματος και ξέφυγε στο +11.

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπριζ έφερε «τούμπα» το παιχνίδι κόντρα στην Γκενκ, επικρατώντας 3-2 στο «Γιοάν Μπρεϊντέλ» στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αποτέλεσμα που έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού στο πρωτάθλημα την ομάδα του Φιλίπ Κλεμέντ, αφού μετά το τρίποντο αυτό ξέφυγε στο +11 από την αποψινή αντίπαλό της και τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7' με τον Ντοστ, με την Γκενκ να γυρίζει το ματς μέσα σε ένα δεκάλεπτο, χάρη στα τέρματα των Ίτο (24') και Τομά (34'). Στην επανάληψη όμως, η Μπριζ ανέβασε «στροφές» και αφού αρχικά ισοφάρισε στο 65' με τον Βόρμερ, έκανε την ολική ανατροπή ένα τέταρτο αργότερα με τον Μέκελε.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Μπέερχοστ επέστρεψε στις νίκες μετά από από οκτώ ανεπιτυχείς προσπάθειες (6 ήττες), φεύγοντας με το εντυπωσιακό 3-0 από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκαμ. Η ομάδα του Γουίλιαμ Στιλ ήταν εξαιρετική και άκρως κυνική στην επανάληψη, εκεί όπου πέτυχε και τα τρία γκολ της (54', 75', 90+1'), ανεβαίνοντας στην ένατη θέση και στους 33 βαθμούς.

Η Σταντάρ Λιέγης έπαιξε με τη «φωτιά», ωστόσο με γκολ του Μουλέκα στο 80' κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της Σαρλερουά (3-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, μία στο 13' με τον Κλάους και μία με τον Μπαλικουίσα στο 38', όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις στο 30' και το 65' με τον Φολ.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς, η Γάνδηπραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας 3-0 στην έδρα της Λέουβεν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Κουμς, με ένα γκολ και μία ασίστ, βοηθώντας την ομάδα του να επιστρέψει στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές και να μειώσει τη διαφορά από την οκτάδα στους τρεις.