Βέλγιο

Έφυγε με «βολικό» βαθμό από την έδρα της Μπριζ η Σεν Ζιλουάζ

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του Βελγίου, ανάμεσα σε Μπριζ και Σεν Ζιλουάζ.

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του Βελγίου, ανάμεσα σε Μπριζ και Σεν Ζιλουάζ.

Οι δύο ομάδες διεκδικήσαν τη νίκη, αλλά τελικά δεν «κόλλησαν» στο ισόπαλο 1-1, με τη Σεν Ζιλουάζ να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, αυξάνοντας τη διαφορά της από τη δεύτερη Άντερλεχτ (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) στους 9 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Νίλσον εκμεταλλεύτηκε την «γλυκιά» σέντρα του Αμουρά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 56', με τον Τιάγκο να εκτελεί εύστοχα ένα πέναλτι που έκανε ο Μπουργκές. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Μόρις της Σεν Ζιλουάζ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις.