Μουντιάλ 2022

Κέρδισε πέναλτι και έδωσε προβάδισμα στο Εκουαδόρ ο Βαλένσια!

Το Εκουαδόρ πήρε προβάδισμα στο 16ο λεπτό απέναντι στο Κατάρ, με τον Βαλένσια να κερδίζει αρχικά το πέναλτι και στη συνέχεια να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0.

Μπορεί στο 3ο λεπτό να βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα του να μην μέτρησε για οφσάιντ, ωστόσο ο Ενέρ Βαλένσια πήρε το… αίμα του πίσω.

Στο 15ο λεπτό ο φορ των λατινοαμερικάνων κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον κίπερ του Κατάρ, Αλ-Σιμπ, με τον ίδιο παίκτη να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0, το οποίο είναι και το πρώτο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022!

Μάλιστα, με αυτό το τέρμα ο Βαλένσια έφτασε τα 4 σε Μουντιάλ και έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Εκουαδόρ που φτάνει σε αυτό τον αριθμό γκολ στην κορυφαία διοργάνωση.