Ιταλία

Ιστορική «σφαλιάρα» στη Γιουβέντους και φορτσάρει για τον τίτλο η Νάπολι!

Θυμίζοντας εποχές 1988 και Μαραντόνα, η Νάπολι δεν μάσησε από το 8/8 με μηδέν παθητικό της Γιουβέντους, αλλά τη διέλυσε 5-1, ανέβηκε στο +10 και βροντοφώναξε ότι θέλει και μπορεί τον τίτλο!

Και... ποιος να της το πάρει; Η τρομερή Νάπολι έπιασε στάνταρ απόδοσης προ Παγκόσμιου Κυπέλλου στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και σκόρπισε στους πέντε ανέμους (5-1) τη Γιουβέντους, στο ντέρμπι κορυφής για τη 18η αγωνιστική της Serie A!

Στο +10 πλέον από τη δεύτερη Γιούβε (μαζί με τη Μίλαν που έχει αγώνα λιγότερο) το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι, το οποίο βροντοφώναξε (εκ νέου) ότι φέτος θέλει και μπορεί να επιστρέψει στην κορυφή μετά το 1990. Για μια ομάδα που φέρνει στη μνήμη εποχές του σπουδαίου Μαραντόνα. Εξάλλου, σε επίπεδο πρωταθλήματος έριξε «πεντάρα» στους «μπιανκονέρι» για δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1988 (3-5), όπου ηγούταν ο θρύλος της. Τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι -οι οποίοι προέρχονταν από οκτώ σερί νίκες με μηδέν παθητικό στη Λίγκα- είχαν να δεχτούν πέντε τέρματα στη Serie A από τον Μάιο του 1993 (5-1 εντός έδρας από την Πεσκάρα).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Οσιμέν (2 γκολ, 1 ασίστ) και Κβαρατσχέλια (1 γκολ, 2 ασίστ), με τον Ντι Μαρία (γκολ και δοκάρι) να ήταν ο μόνος που το... προσπάθησε για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά κυριάρχησε η τακτική για τις δύο ομάδες. Ωστόσο, οι Ναπολιτάνοι πήραν πολύ γρήγορα τα ηνία.

Στο 13' ο Οσιμέν προειδοποίησε από δύσκολη γωνία, για να ανοίξει το σκορ ένα λεπτό αργότερα (14'): Ο Σέζνι απέκρουσε σε πρώτο χρόνο το γυριστό του Κβαρατσχέλια, όμως ο χαρισματικός φορ πήρε το «ριμπάουντ» στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά.

Η Γιουβέντους προσπάθησε να απαντήσει σχετικά άμεσα, όμως στο 21' η μπάλα μετά τη σουτάρα του -πιο δραστήριου από πλευράς φιλοξενούμενους- Ντι Μαρία προσγειώθηκε στο οριζόντιο δοκάρι. Κάτι που αξιοποίησε η Νάπολι που βρήκε και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με το πλασέ στην κίνηση του Κβαρατσχέλια στο 39' (ύστερα από ωραίο στρώσιμο του Οσιμέν). Εντέλει, η Γιουβέντους μείωσε στο σκορ, με τον Ντι Μαρία να της δίνει το... φιλί της ζωής στο 42'.

Παρόλα αυτά, η Νάπόλι βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με καμία διάθεση για... παιχνίδια. Αντίθετα σκόρπισε τρόμο! Ο Οσιμέν δεν βρήκε δίχτυα στο 54', αλλά το έκανε ο Ραχμάνι στο 55' με μονοκόμματο σουτ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Άλλη μια τεράστια ευκαιρία για τον Οσιμέν στο 59', αλλά και γκολ στο 65' -το 12ό του στο πρωτάθλημα- ύστερα από τη δεύτερη ασίστ στον αγώνα από τον Κβαρατσχέλια. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 72' ο Ελμάς με ωραίο τελείωμα.

Εν συνεχεία, η Νάπολι κατέβασε ταχύτητα, με τον κόσμο στην εξέδρα να αρχίζει τα «όλε-όλε» μετά το 80'!