Ιταλία

Νάπολι με την αύρα του Μαραντόνα, πάτησε Λάτσιο και κορυφή!

Σε ένα ματς που θύμιζε πολύ Ντιέγκο Μαραντόνα, λόγω του αγάλματος που στήθηκε έξω από το γήπεδο και της επετείου του θανάτου του, η Νάπολι διέλυσε τη Λάτσιο (4-0) και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή!

Το άγαλμα του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα τοποθετήθηκε έξω από το γήπεδο, η εμφάνιση της ομάδας είχε το πρόσωπό του και η επέτειος του θανάτου ήταν πρόσφατη. Όλα αυτά, δημιούργησαν μια τρομερή αύρα και ένα φοβερό κλίμα που έκανε τη Νάπολι να «πετάει» και με ολοκληρωτική εμφάνιση να διαλύσει την Λάτσιο (4-0), μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή!

Στο +3 πλέον από τη δεύτερη Μίλαν και στο +4 από την τρίτη Ίντερ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία για ακόμη μια φορά υποδέχτηκε με έντονες αποδοκιμασίες και συνθήματα τον πρώην τεχνικό τους και νυν της Λάτσιο, Μαουρίτσιο Σάρι

Με φόρα μπήκαν οι «παρτενοπέι» στο ματς, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν δυο τέρματα, ο Ζιελίνσκι στο 7’ και ο Μέρτενς στο 10’. Στο 29’ ο Βέλγος ξαναχτύπησε με ένα φανταστικό σουτ, κάνοντας το 3-0 κόντρα στη Λάτσιο. Μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν ισχυρό προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, εκατέρωθεν οι δυο ομάδες δημιουργούσαν φάσεις. Ωστόσο η Λάτσιο δεν είχε την καθαρή σκέψη στο τελείωμα των φάσεων, με τη Νάπολι στο 85' να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τον Φαμπιάν Ρουίθ να κάνει το 4-0!